Created by Krzaku
Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu. To czas przygotowania do najważniejszego chrześcijańskiego święta - Wielkiej Nocy, która jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. O tym, że Wielki Post rozpoczyna się w środę zdecydował pod koniec VI wieku papież św. Grzegorz Wielki. Czym podyktowana była ta decyzja?
Triduum Paschalne to trzy dni, w czasie których chrześcijanie celebrują Ostatnią wieczerzę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Najważniejsze święta w roku rozpoczynają się wieczorną Mszą świętą w Wielki Czwartek i kończą poranną Mszą w Niedzielę Wielkanocną.
Okres ten nazywany jest Wielkim Tygodniem. Pierwsze informacje na temat takiej formy celebracji męczeńskiej śmierci Jezusa pochodzą z IV wieku. Jednak pamiątka tych wydarzeń była obchodzona znacznie wcześniej przez pierwszych chrześcijan.
Podobnie jest z okresem Wielkiego Postu.
To czas, w którym wierni przez pokutę przygotowują się na Zmartwychwstanie Jezusa, czyli fundamentalny moment wiary chrześcijańskiej. W ten sposób Zbawiciel całkowicie zwyciężył zło, pokonując śmierć będącą skutkiem grzechu pierworodnego. Dlatego też tak wielką wagę przywiązuje się nie tylko do samego święta, ale i przygotowań do niego.
Dlaczego Wielki Post rozpoczyna się w środę?
W Środę Popielcową sypiemy głowy popiołem właśnie na znak pokuty, ale również przemiany naszego życia i nawrócenia. To czas przemiany do życia jakie dał nam Chrystus.
Wielki Post trwa 40 dni - przez taki okres Jezus pościł na pustyni. Dlaczego zatem od Środy Popielcowej do Wielkiej Soboty jest 46 dni? To decyzja św. Grzegorza Wielkiego, który stwierdził, że post nie może obowiązywać w niedzielę, która jest radosnym czasem Zmartwychwstania.
Środa Popielcowa to wyjątkowy czas pokuty, który przypomina nam o kruchości naszego życia i konieczności odwrócenia się od grzechu. Dlatego też ścisły post obowiązuje w Kościele dwa razy w roku - w Środę Popielcową i Wielki Piątek.