Created by Krzaku
Donald Tusk zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej likwidację Funduszu Kościelnego. Premier zapewnił we wpisie w mediach społecznościowych, że rząd zajmie się tym tematem na najbliższym posiedzeniu.
W piątek w radiowej Trójce Robert Biedroń mówił, że likwidację Funduszu blokuje Trzecia Droga. Wygląda jednak na to, że chodzi dokładnie o PSL ponieważ lider Polski 2050 - Szymon Hołownia, zapytany o ten temat, przychylił się do zapowiedzi Lewicy i Donalda Tuska.
"Mieliśmy rozmowę w dniu wczorajszym w gronie liderów ugrupowań Koalicji 15 października i poruszaliśmy ten temat. Konkluzja była taka, że przygotowujemy się do jakiegoś rozwiązania tej sytuacji" - poinformował.
"Teraz się już pewnie nie da się tego zrobić, bo ten Fundusz Kościelny służy chociażby do opłacania składek ubezpieczenia społecznego duchownych. Musimy zadbać o stabilność systemu" - dodał.
"W naszym programie, ja jestem do tego bardzo przywiązany, jest likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie tego Funduszu Kościelnego jakimś mechanizmem indywidualnego wsparcia w kościołach wspólnoty wyznaniowej, do której ktoś należy: odpis podatkowy, zwiększenie limitu darowizn" - podkreślał Hołownia.
"Chcemy zmiany filozofii. Teraz jest tak, że to większość parlamentarna, państwo decyduje o tym, ile Kościół na to dostanie, a ja bym chciał, żeby to obywatel decydował o tym, który kościół wesprze i żeby przenieść ten poziom decyzji, upodmiotowić obywateli w tej sprawie" - dodał.
Fundusz Kościelny w Polsce został wprowadzony w 1992 roku na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Powstał w wyniku porozumienia między rządem a hierarchią kościelną podczas negocjacji dotyczących uregulowania stosunków między państwem a Kościołem katolickim po transformacji ustrojowej.
Główne cele Funduszu Kościelnego obejmują finansowanie działalności związaną z kultem religijnym oraz zabezpieczenie materialne duchowieństwa katolickiego. Fundusz ten służy m.in. do finansowania prac remontowych i konserwacyjnych na zabytkowych obiektach sakralnych, a także do pokrywania kosztów utrzymania duchownych, w tym płac za zatrudnienie i składki na ubezpieczenia społeczne.
źródło: money.pl