CZYTAJ TAKŻE:

08 stycznia 2025
Od ponad dekady pracuję w mediach. Przez kilka lat pracowałem w Telewizji Polskiej. Było to dla mnie pierwsze tak duże i profesjonalne doświadczenie. Na telewizyjnych korytarzach poznawałem ludzi, których znałem
05 listopada 2024
Listopad to szczególny czas, w którym swoje myśli kierujemy ku zmarłym. To także dobry moment na pochylenie się nad rzeczywistością czyśćca. Czym jest czyściec? To stan, w którym człowiek nie
30 października 2024
Od jakiegoś czasu przed uroczystością Wszystkich Świętych powraca debata na temat szkodliwości Halloween. Czy to niewinna zabawa i zwykła moda z USA czy może duchowe zagrożenie? Jak osoba wierząca, katolik

Created by Krzaku

02 lutego 2024

Święto Ofiarowania Pańskiego inaczej nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Obchodzimy je na pamiątkę Ofiarowania Jezusa w Świątyni. Tego dnia obchodzimy także Dzień Życia Konsekrowanego.

 

Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu, upamiętniając ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz rytuał oczyszczenia Matki Bożej.

 

Zgodnie z Ewangelią, Jezus, jako pierworodny syn, został zgodnie z żydowskim prawem ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. W tym czasie Symeon proroczo określił Jezusa mianem "światła na oświecenie pogan i chwały Izraela", co nadaje temu świętu głęboką symbolikę światła.

 

Starotestamentalny zwyczaj

 

W pamiątce ocalenia pierworodnych synów Izraela w czasie niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego właśnie czterdziesty dzień po urodzeniu dziecka przynosił się do świątyni w Jerozolimie, gdzie kapłan przyjmował go jako ofiarę, a rodzice dokonywali wykupu za symboliczną opłatą.

 

Jednocześnie z tym obrzędem wiązała się ceremonia oczyszczenia matki dziecka. Z tej okazji matka składała ofiarę z baranka, a w przypadku ubóstwa - ofiarę z dwóch synogarlic lub gołębi. Fakt, że Maryja i Józef złożyli synogarlicę, świadczy o ich skromności.

 

Święto Ofiarowania Pana Jezusa należy do najstarszych i było obchodzone już w IV wieku w Jerozolimie, zaraz po ustaniu prześladowań. Kilka wieków później zostało przyjęte również w Kościele zachodnim. W Jerozolimie odbywały się uroczyste procesje z pochodniami, zazwyczaj w nocy.

 

Święto Matki Bożej Gromnicznej

 

W Polsce to święto nosi wyraźny charakter maryjny i jest znane jako Święto Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi świece miały chronić podczas burzy.

 

W kościele odbywa się poświęcenie gromnic przynoszonych przez wiernych. Podczas Mszy św. trzymane są one zapalone, a potem często zabierane z poświęconym ogniem do domów. Tam gospodarz błogosławi nimi swój majątek, a dymem rysuje krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

 

Dzień życia konsekrowanego

 

Decyzją Jana Pawła II od 1997 święto Ofiarowania Pańskiego jest także obchodzony jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To święto zakonników, członków instytutów świeckich, konsekrowanych wdów, dziewic i pustelników.

 

Tego dnia ofiary przekazana na tacę w Kościele przeznaczane są na zakony klauzurowe.

 

źródło: diecezja.rzeszow.pl, radiowarszawa.com.pl

Święto Ofiarowania Pańskiego. To także Dzień Życia Konsekrowanego