Created by Krzaku
Rzecznik prasowy Konferencji Epikopatu Polski wydał oświadczenie dotyczące deklaracji Fiducia supplicans. Podkreślił on, że w niczym nie zmienia ona dotychczasowego nauczania Kościoła. Oświadczenie jest odpowiedzią na wątpliwości jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej.
Ks. Leszek Gęsiak w oświadczeniu podkreślił, że "deklaracja w żaden sposób nie wprowadza zmian w dotychczasowym nauczaniu Kościoła dotyczącym małżeństwa i rodziny". Dodatkowo zaznaczył, że nie jest to dokument dotyczący nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie, lecz bardziej o właściwym zrozumieniu pojęcia "błogosławieństwo".
Ks. Gęsiak wyjaśnił, że praktykowanie aktów seksualnych poza małżeństwem, czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety otwartym na przekazywanie życia, stanowi zawsze naruszenie woli i mądrości Bożej, wyrażonej w szóstym przykazaniu Dekalogu.
Podkreślił, że osoby znajdujące się w takich związkach nie mogą otrzymać błogosławieństwa, a Kościół nie ma uprawnienia udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci.
Zgodnie z Deklaracją, osoby proszące Kościół o Boże błogosławieństwo są zachęcane do utwierdzania swojego usposobienia poprzez wiarę i ufanie miłości, która wzywa do przestrzegania Bożych przykazań. Rzecznik KEP podkreślił, że obecność pozytywnych elementów w takich związkach nie usprawiedliwia ich przedstawiania jako obiektów prawowitego błogosławieństwa kościelnego, gdyż te elementy służą związkowi niezgodnemu z zamysłem Stwórcy.
Deklaracja stwierdziła, że są niedopuszczalne obrzędy i modlitwy, które mogą prowadzić do trudności w odróżnieniu istotnych cech małżeństwa, jako związku wyłącznego, trwałego i nierozerwalnego między jednym mężczyzną a jedną kobietą, naturalnie otwartego na potomstwo.
Rzecznik KEP przypomniał, że Nota z 2021 r. również wyraziła stanowisko, że błogosławieństwo związków homoseksualnych nie może być uznane za dozwolone, ponieważ miałoby to pewne podobieństwo do błogosławieństwa zaślubin.
W oświadczeniu podkreślono, że możliwe jest udzielanie błogosławieństwa pojedynczym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które pragną żyć w wierności objawionym planom Bożym. Jednakże, aby uniknąć nieporozumień co do aprobaty dla związków jednopłciowych, takie błogosławieństwo powinno odbywać się prywatnie, poza liturgią i bez analogii do obrzędów sakramentalnych.
Rzecznik KEP podkreślił, że celem błogosławieństwa jest pomoc i umocnienie człowieka w zerwaniu z grzechem i prowadzeniu dobrego życia.
Całe oświadczenie można przeczytać klikając w ten tekst.
źródło: wpolityce.pl