CZYTAJ TAKŻE:

08 stycznia 2025
Od ponad dekady pracuję w mediach. Przez kilka lat pracowałem w Telewizji Polskiej. Było to dla mnie pierwsze tak duże i profesjonalne doświadczenie. Na telewizyjnych korytarzach poznawałem ludzi, których znałem
05 listopada 2024
Listopad to szczególny czas, w którym swoje myśli kierujemy ku zmarłym. To także dobry moment na pochylenie się nad rzeczywistością czyśćca. Czym jest czyściec? To stan, w którym człowiek nie
30 października 2024
Od jakiegoś czasu przed uroczystością Wszystkich Świętych powraca debata na temat szkodliwości Halloween. Czy to niewinna zabawa i zwykła moda z USA czy może duchowe zagrożenie? Jak osoba wierząca, katolik

Created by Krzaku

02 stycznia 2024

Najnowszy sondaż przedstawia zdanie Polaków nt. umowy Polski ze Stolicą Apostolską czyli tzw. Konkordat. Wyniki badania jasno pokazują, że antyklerykalna narracja obecna w mediach głównego nurtu, przynosi owoce.

 

Według opublikowanego w niedzielę sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 48,6 proc. badanych jest zdania, że rząd powinien zakończyć obowiązywanie dotychczasowego Konkordatu z Kościołem i rozpocząć negocjacje w sprawie nowych relacji między państwem a Kościołem.

 

Wyniki pokazują, że 35 proc. z tego odsetka "zdecydowanie się zgadza", a 13,6 proc. "raczej się zgadza". Z przeciwnego punktu widzenia, 33,1 proc. respondentów uważa, że należy utrzymać obecny Konkordat, z czego 16,7 proc. "raczej się nie zgadza", a 16,4 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". 18,3 proc. nie miało wyraźnego zdania na ten temat.

 

Zmiana konkordatu a preferencje wyborcze

 

Zgodnie z informacją przekazaną przez Wirtualną Polskę, analiza preferencji wyborczych ankietowanych ukazuje istotne różnice. Większość wyborców koalicji rządowej (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica) popiera zmiany w Konkordacie, co potwierdza 69 proc. badanych. Wśród nich 51 proc. wyraziło zdecydowane poparcie, a 18 proc. było raczej za. Natomiast 13 proc. było przeciwnego zdania, z czego 7 proc. raczej się nie zgadza, a 6 proc. zdecydowanie nie zgadza. Co istotne, 18 proc. respondentów z tej grupy nie wyraziło swojego zdania w tej kwestii.

 

Z kolei wśród wyborców opozycji (Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja) 71 proc. jest zdania, że nie trzeba wprowadzać zmian w Konkordacie. Spośród nich 40 proc. zdecydowanie się nie zgadza, a 31 proc. raczej się nie zgadza. Zaledwie 7 proc. jest przeciwnego zdania (3 proc. zdecydowanie się zgadza, a 4 proc. raczej się zgadza), a 22 proc. nie miało wyrobionego zdania w tej sprawie.

 

źródło: forsal.pl, wp.pl

Antyklerykalna nagonka przynosi owoce. Polacy wypowiedzieli się nt. Konkordatu